Spotkanie z myśliwym

Ekologia i troska o przyrodę ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest łowiectwo. Mieści ono w sobie wiele zagadnień: gospodarka łowiecka, ochrona środowiska naturalnego, a także strzelectwo myśliwskie, trofeistyka, kultura łowiecka, kolekcjonerstwo, wystawiennictwo, itp.

 

Bardzo ważną dziedziną łowiectwa jest gospodarka obejmująca m.in. regulację liczebności zwierzyny i jej selekcję. By poznać różne jej aspekty, uczniowie klas IV – VI spotkali się z członkiem Koła Łowieckiego „Dzik” w Suszu Panem Januszem Mrozińskim, który w niezwykle interesujący sposób opowiedział o historii łowiectwa w Polsce oraz jego patronie – świętym Hubercie. Poruszył też temat zwierząt żyjących w okolicznych lasach. Powiedział, na czym polega opieka nad nimi i regulowanie populacji. Dzieci poznały także specyficzny język myśliwych oraz wiele anegdot i ciekawostek, jak chociażby taką, że w lasach koło Michałowa żyje stadko liczące siedem wilków. Uczestnicy spotkania obejrzeli również czasopisma związane z łowiectwem oraz przykłady poroży.

Spotkanie odbywało się w ramach projektu „Ptasi ogród”, który jest realizowany przez radę rodziców we współpracy z OSP w Babiętach, a dofinansowany ze środków programu "Działaj Lokalnie X" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Gminę Susz, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową Stowarzyszenia "Przystań” w Iławie.

123susz logo