Nauka inaczej

123susz logo

Poznawanie własnego regionu, jego zabytków i przyrody fascynuje nas od dawna. Tym razem udaliśmy się na wycieczkę autokarową do Bałoszyc i Łęgowa, by podziwiać tutejsze architektoniczne perełki.

 

W Bałoszycach uwagę naszą przyciągnął pałac wzniesiony według projektu architekta Luisa Rungego, który przy budowie wzorował się na zamku Babelsberg w Poczdamie. Najpiękniejsza okazała się sala lustrzana. Ponadto obejrzeliśmy tamtejsze rumaki oraz resztki po dawnej gorzelni. Następnie udaliśmy się parkową aleją wyścieloną złotymi liśćmi do czakramu bieli i dalej, aż do końca ogrodu. Podziwialiśmy park w jesiennej szacie.

Kolejnym punktem wycieczki było Łęgowo. Spacerując alejami dawnego przypałacowego parku, oglądaliśmy miejsce, gdzie kiedyś stał okazały pałac, a dziś pozostało tylko duże oczko wodne i kolumna, którą obecny właściciel pozostawił, jak to się mówi „na pamiątkę”. Następnie udaliśmy się do kościoła. To niesamowite wrażenie patrzeć na 400 lat jego historii. Dziś urok i piękno świątyni dostrzegają młode pary z całej Polski, które tu właśnie pragną powiedzieć sobie sakramentalne „Tak”.

To była bardzo interesująca wyprawa, dofinansowana ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Iławie, Stowarzyszenia „Przystań” i środków uzyskanych z Gminy Susz.