Aktualności

Majowe święta

„My siejemy ze łzami, ale potomkowie nasi zbierać będą w radości.”

Hugo Kołłątaj

            Początek maja to dla Polaków czas wyjątkowy. 1 maja obchodzone jest Międzynarodowe Święto Pracy. W minionej epoce hucznie celebrowane, dziś to czas pochylenia się nad sytuacją pracowników. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, czyli obok godła i hymnu symbolu narodowego. Natomiast 3 maja to święto ważne historycznie. W 1791 roku część polskiej szlachty pragnąc zmian i chcąc chronić kraj przed upadkiem, przyjęła pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawę zasadniczą. Dokument ten znosił niekorzystne dla państwa zasady ustroju.

            W tym roku przypada okrągła 230 rocznica uchwalenia konstytucji. Niestety ze względu na panującą sytuację związaną z pandemią COVID-19 nie było dane uczniom wystąpić w uroczystym apelu z okazji tak ważnego święta.

            Jednak uczniowie klasy trzeciej nagrali własne wykonanie pieśni „Witaj, majowa jutrzenko” oraz recytację wiersza „Polska”. Wideo można zobaczyć na facebookowej stronie szkoły. Ich młodsi koledzy i koleżanki z klasy drugiej tworzyli kreatywne orły, czyli polskie godło, którego archetypem jest herb dynastii Piastów – pierwszych władców naszej ojczyzny.

            Starsi uczniowie z klasy szóstej przygotowali recytacje wierszy patriotycznych, które również można obejrzeć na Facebooku. Natomiast ósmoklasiści w charakterystycznym dla siebie stylu ułożyli podczas lekcji napis: „Wiwat 3 maj”.

            Społeczność szkolna i wirtualnie, i stacjonarnie celebrowała majowe święta. Pokazali, że gdy tylko się chce czcić pamięć, można to zrobić w każdych warunkach.