Aktualności

Bez lęku przed użyciem

            Bez względu na czasy o nieszczęście nigdy nie jest trudno. Dlatego tak ważne jest, byśmy od najmłodszych lat oswajali się ze sposobami reagowania na różne sytuacje bez wywoływania zbędnego stresu, który w mniejszym lub większym stopniu towarzyszy każdej osobie, znajdującej się w nietypowej sytuacji. Wiek nie ma znaczenia.

            W naszej szkole bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną. Toteż już w przedszkolu staramy się, aby najmłodsi znali swoje imię, nazwisko i adres oraz nazwę szkoły – na wypadek zagubienia się w galerii handlowej czy na szkolnej wycieczce, bowiem bierzemy pod uwagę nawet sytuacje, które w naszym mniemaniu, nie muszą mieć miejsca. Uczniowie poznają drogi ewakuacyjne w szkole, ale i w domu, uczą się wzywać pomoc i jej udzielać. Tego typu zajęcia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem – rodzą mnóstwo nieoczekiwanych pytań i sytuacji, których kreatorami są sami odbiorcy.

            W ostatnim roku nasza szkoła współpracowała z OSP Babięty Wielkie w zakresie ratownictwa medycznego. Wówczas uczniowie klas 4-8 pod okiem nauczycielki biologii skorzystali z warsztatów z defibrylatorem. Takie urządzenia coraz częściej widzimy w miejscach publicznych. Jednak wśród przypadkowych przechodniów niewielu pewno znalazłoby się śmiałków, którzy w sytuacji zagrożenia życia wykorzystaliby je bez strachu. Dlaczego? Ponieważ to dla wielu osób coś nowego, z czym nie mieli jeszcze do czynienia.

Aby jak najwcześniej uczyć obsługi urządzenia pobudzającego akcję serca Dyrektor Grażyna Taborek zadbała o poszerzenie bazy dydaktycznej szkoły o defibrylator treningowy. W ostatnim tygodniu uczniowie klas 1-3 z pomocą pani Marzeny Jarzembowskiej „oswajali się” z tym cennym nabytkiem – poznali jego zalety, przeznaczenie i - co najważniejsze - w praktycznych zajęciach uczyli się jego stosowania.

            Naturalna ciekawość dzieci i ich potrzeby manipulowania sprawią, że w przyszłości bez wahania użyją defibrylatora, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Nam, przewodnikom po świecie wiedzy i umiejętności właśnie o to chodzi, by mały człowiek nie miał w sobie lęku przed tym co nieznane, ale był otwarty na nowości wspierające ludzkość.