Aktualności

Warsztaty „Cyberprzemoc. Bezpieczeństwo w Internecie i mediach społecznościowych”

              Technologia ciągle się rozwija, a ludzie korzystają z niej na każdym kroku. Wielu rodziców już od najmłodszych lat pozwala dzieciom korzystać z tabletu, telefonu, komputera. Oczywiście wszystkie sprzęty są podłączone do Internetu. A ten oprócz walorów edukacyjnych czy rozrywkowych, może być również zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania nastolatków w świecie realnym.

            Jak radzić sobie z agresja słowną, hejtem, sieciowym stalkingiem, a przede wszystkim jak zachowywać się w Internecie, żeby móc uniknąć niebezpieczeństwa. Takie tematy podejmowała przedstawicielka Krakowskiego Centrum Edukacji i Profilaktyki na warsztatach z uczniami klas 6-8 oraz ich rodzicami.

               Podczas spotkań padło wiele cennych rad, jak korzystać z sieci w bezpieczny sposób. Jak powinni zachowywać się rodzice, a jak dzieci i młodzież.

           Informacja o obowiązku kontroli i sprawdzania tego, jak nastolatkowie korzystają z Internetu i co tam publikują, wzbudziła niemałe emocje. Od razu z ust uczniów padła riposta o prywatności. Obie rzeczy się nie wykluczają, a dla nauczycieli i rodziców najważniejsze jest bezpieczeństwo swoich podopiecznych/dzieci.

            Warsztaty były cenną lekcją praktycznego radzenia sobie z zagrożeniami czyhającymi w mediach społecznościowych czy generalnie w świecie wirtualnym.