Aktualności

Czas szkolnych wypraw

Tegoroczny czerwiec w naszej szkole był nie tylko czasem podsumowań całorocznej pracy, ale przede wszystkim porą fascynujących wycieczek. Propozycje były o tyle ciekawsze, że uczniowie musieli posiadać tylko chęć do udziału w nich, ponieważ wyjazdy były dofinansowane z Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

 Dla tych, których interesuje przyroda były zajęcia na ścieżce dydaktycznej Góra Dylewska, zwiedzanie wystaw Muzeum Przyrody w Olsztynie, nurtujący seans „Ziemia, Księżyc, Słońce”
w planetarium.

Ci, których rozpiera energia, mieli szansę na odrobinę „szaleństwa” w Aquaparku
w Ostródzie.

Wiele wrażeń przysporzyła wyprawa do stolicy, gdzie głównym punktem atrakcji było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Planetarium Niebo Kopernika.

Prezenterzy Nieba Kopernika prowadzili na żywo pokaz „Słoneczną podróż”, opowiadając o ruchu Ziemi i wynikających z tego zjawiskach astronomicznych oraz przyrodniczych.

W Centrum Nauki Kopernik każdy mógł znaleźć coś ekscytującego dla siebie

w sześciu galeriach.

Najmłodszym największych emocji dostarczała wystawa „Bzz” - stymulująca do eksperymentowania z zaangażowaniem wszystkich zmysłów. Tu można było dotykać, wąchać, sprawdzać, burzyć i układać, aby przekonać się na przykład o tym, co kryje się we  wnętrzu kalejdoskopu, jak wygląda świat oczami węża, jak mocno zaciska dusiciel, jak szybko biega lis? Niebywałym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty wodne.

Dla osób dynamicznych otworem stała wystawa „Świat w ruchu” – tu największe zaciekawienie budziły: samodzielne wyprodukowanie prądu elektrycznego; doświadczenia tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi; jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło; jak powstaje tornado i wiele innych.

W galerii „Człowiek i środowisko” dzieci obserwowały swoje ciało – można było zobaczyć własne kości podczas jazdy na rowerze, przekonać się jak płynie krew, czy sprawdzić, ile wody jest w naszym ciele.

Dla tych bardziej wymagających wyjątkową okazała się strefa światła, uderzająca zupełnie innym stylem i nastrojem, gdzie głównymi bohaterami były światło i ciemność. Wiele eksponatów odwoływało się nie tylko do fizyki, lecz także do psychologii lub historii sztuki.

Oczywiście ogromną atrakcją każdej wycieczki była wizyta MC Donald’s i sama podróż! Po tak „wycieczkowo” zakończonym roku szkolnym przyjemnie ruszyć na wakacje.